mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Piękna biżuteria z topazu mistycznego

Niepowtarzalny wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze zalety topazu mistycznego, który od lat cieszy się dużym uznaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na początku możnaby błędnie stwierdzić, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem specjalnej techniki produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ gorąca oraz powlekany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Kolory topazu mistycznego

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od kruszcu, z jakim jest połączony. Najczęściej spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż topaz ma fioletowy kolor, błękitny z kolei jest efektem rozgrzania topazu bez żadnych domieszek. Doskonałe efekty daje obrabianie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub na Syberii.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych kreacji

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Często używają go zatem do produkcji wisiorków, kolczyków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się również na co dzień. Istotna jest także różnorodność kolorów, dzięki której łatwiej możemy wybrać ozdoby do konkretnego stroju.