Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Nie szukaj już więcej! Tu znajdziesz obrączki Kraków

Dla większości ślub jest niezwykle poruszającym dniem życia. Obrzęd ten wiąże młodą parę na zawsze, a symbolem ich uczucia, zaangażowania i wierności są obrączki ślubne.

Panowie nie zawsze mieli obrączki

Z początku nie było rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu zaślubin. Niewielu wie jednakże, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilkaset lat później. Już wcześniej miały miejsce sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń gdy odjeżdżali na wojnę, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak na przykład na Słowenii, na Słowacji, w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują i przymierzają obrączki ślubne wspólnie, aczkolwiek zwyczaj rekomenduje, iż narzeczona nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – dawniej z mosiądzu, teraz z platyny oraz złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się subtelniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy stal), które symbolizowały potęgę uczucia. Dzisiaj do ich wytworzenia wykorzystuje się przede wszystkim złoto i platynę, które są oznaką zaufania do partnera. Rzecz jasna, są one również częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch odmian złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą także często usługę grawerowania artystycznego. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź ważny dla młodej pary cytat.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]