Fundamenty to na pewno najistotniejsze części domu. W przypadku zniszczenia okażą się niebezpieczeństwem dla całego obiektu. Największym czynnikiem ryzyka dla nich jest wilgoć, która może szybko je zniszczyć, zaś skutki tego są zauważalne dla wszystkich lokatorów. Aby temu zapobiec powinniśmy już na etapie projektowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w późniejszych latach nie będą niezbędne kosztowne i bardzo złożone naprawy. Skutki zawilgocenia ścian będą najbardziej widoczne na pierwszych kondygnacjach domu. Jak wiec je odróżnić? Które techniki pozwolą na ich uniknięcie?
Zadania izolacji fundamentów
Jak przed chwilą napisaliśmy, zawilgocenie może okazać się naprawdę niebezpieczne dla domu. Kiedy wilgoć podniesie się do ścian, początkowym symptomem jest odpadanie tapet, które jest problemem nie tylko wizualnym. Bardzo prędko wszak mury zajmują grzyby i porosty, zaś te potrafią okazać się ogromnym zagrożeniem dla życia lokatorów domu. Naprawdę groźne są dla ludzi z uczuleniami oraz schorzeniami układu odpornościowego, bo u nich nierzadko skutkują także śmiercią. To dlatego tak istotne jest to, by fundamenty były właściwie odizolowane przed niszczycielskim wpływem wody. Które techniki na to pozwalają?
Surowce do izolacji fundamentów
Odróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pierwsza chroni przed wnikaniem wilgoci i niszczeniem ścian. Druga natomiast zabezpiecza budynek przed opadami i wodą podziemną. Zależnie od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów jest lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest przede wszystkim na obszarach, na których nierzadko obserwuje się podtopienia. Istotne okazuje się również to, które materiały są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie powinno się wybierać produkty najlepszych producentów.
Polecane artykuły
Drzwi wejściowe drewniane – standardowe, dwuskrzydłowe i na wymiar
Systemy szalunkowe – co to jest?
Dach z blachy na rąbek stojący. Tradycyjna technologia w nowej odsłonie.