szalunki Kraków

Jakie jest zastosowanie szalunków?

Szalunki to to konstrukcja o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna odznaczającego się gorszą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale takie działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje oczekiwany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można również efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany odpowiednio dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka solidnie zastygnie. Zazwyczaj potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń i stropów żelbetowych. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne podpory oraz dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że małe firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym mocowań, dźwigarów i sklejki.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]