Kiedy projekty domów mogą zostać uznane za projekty domów energooszczędnych?

Znajdź fachowców, którzy przygotują projekty domów energooszczędnych

Od pewnego czasu bardzo dużo uwagi poświęcamy oszczędzaniu energii. Świetnie wiemy już, że mnóstwo źródeł energii jest nieodnawialnych, co nakłada na nas obowiązek zmniejszenia ich zużycia. Z kolei mniejsze zużycie energii w każdym przypadku oznacza niższe rachunki. Właśnie z tego powodu zrodziła się idea domów energooszczędnych, które aktualnie cieszą się ogromną popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy budynek może być uznany za energooszczędny?

Podstawą w przypadku domów energooszczędnych jest wielkość – im dom mniejszy, tym mniejsze będzie generował straty ciepła. Dlaczego tak się dzieje? Jest to konsekwencja powierzchni przegród, które musi pokonać ciepło. Jeśli zależy nam na tym, by koszty ogrzewania nie przyprawiały nas o ból głowy, koniecznie trzeba zdecydować się na dom o dość niewielkiej powierzchni. Nie należy jednak zapominać, że powierzchnia przegród zależna jest także od tego, jaki kształt ma bryła domu. I tutaj zasada jest banalnie prosta – im bardziej zwarty kształt ma bryła domu, tym straty ciepła są mniejsze. Wpływ na energooszczędność domu mają także okna. W domach określanych jako energooszczędne nie wolno montować ogromnych tafli, które ciągną się od podłogi aż do samego sufitu. Okna są bowiem w każdym przypadku potencjalnymi punktami, przez które może uciekać ciepło. Takie ogromne okna można wykorzystywać jedynie od południowej strony, która jest porządnie nasłoneczniona. Zabronione jest w domach energooszczędnych wykorzystywanie dużych okien od północnej strony. Osoby, które nie chcą jednak rezygnować z wielkopowierzchniowych okien, muszą zdecydować się na te, których standardowy współczynnik przenikania ciepła ma dużo niższą wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy drewniane gwarantują ograniczone zużycie energii?

Domy wykonane z drewna również mogą być domami zaliczanymi do domów energooszczędnych. Wszystko uzależnione jest bowiem od przedstawionych wcześniej elementów. Stawiając na właściwy rozmiar, zwartą bryłę budynku i solidnie rozmieszczone okna, można być pewnym, że straty ciepła nie będą zbyt duże.

Kontakt z firmą:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]