Szalunki, nazywane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, by nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się też w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przelotów na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i gdzie inwestorzy mogą je znaleźć.
Szalunki ze sklejki, drewna lub metalu
Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych czy też mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak pracochłonna – większa część inwestorów i wykonawców wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone z metalu, drewna bądź sklejki, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy surowce. Na ogół jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a strukturę spajają głowice ze stali bądź aluminium, belki, łączniki i narożniki.
Wynajęcie szalunków – nie musisz ich kupować?
Przedsiębiorstwa często parające się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt i zespołów, które zwykle oferują inne usługi. Nabycie wszelkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłoby zupełnie nieopłacalne . Znacznie mądrzejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.
Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków
Mob.: +48 690 999 204
E-mail:
[email protected]
Polecane artykuły
Drzwi wejściowe drewniane – standardowe, dwuskrzydłowe i na wymiar
Systemy szalunkowe – co to jest?
Dach z blachy na rąbek stojący. Tradycyjna technologia w nowej odsłonie.