Znaczenie izolacji pionowej i poziomej dla trwałości budynku

Każdy, kto ma w planach budowę domu, chciałby, by możliwie jak najdłużej jego stan techniczny się nie pogorszył. Nie stanie się to jednak prawdopodobne, jeżeli nie zostanie zrobiona właściwa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja skutecznie chroni przed wilgocią na ścianach, w konsekwencji czego powoduje, że są one odporne na powstawanie plam, a w pomieszczeniach nie pachnie wilgocią.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz znaczenie

Jedną z oznak źle wykonanej izolacji budynków okazuje się być zawilgocenie ścian. Do tego dodać trzeba odpadające tynki i wspomniane na początku artykułu plamy, które w zdecydowanej większości przypadków wypatrzeć można na parterze i w piwnicy. Tego typu problemy niezwykle często spotykane są w tych nieruchomościach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. I nie ma tu niewielkiego choćby znaczenia czy w grę wchodzą o budynki współczesne, czy te stare. Aby odtworzyć nieprawidłowo zrobioną lub brakującą izolację poziomą, należy określić do jakiego pułapu powinna ona sięgać, a następnie na każdym metrze bieżącym ściany wykonać około dziesięciu nawiertów leżących na skos. Potem wykonane otwory należy wypełnić wykorzystując do tego celu odpowiedni roztwór o działaniu uszczelniającym. Posiada on właściwości higroskopijne, w konsekwencji czego efektywnie uszczelnia fugi i powstrzymuje przepływanie wody w górne obszary ściany. Aby jednak izolacja pozioma była naprawdę efektywna, niezbędne jest także przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku trzeba najpierw skuć zawilgocone tynki, oczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie powlec wszystko środkiem, który działa izolująco. Ostatnim etapem prac jest ocieplenie ścian polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją zrobić?

Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości najlepiej jest powierzyć doświadczonej firmie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wtedy można być pewnym, że prace będą przeprowadzone prawidłowo, a izolacja spełni swoją rolę.