Czujniki wilgotności – aparatura zaawansowana technicznie

Jakość wielu produktów jest uzależniona od stopnia ich wilgotności. Zbyt duża zawartość wody może być przyczyną utraty ich parametrów, a nierzadko nawet sprawić, iż staną się bezużyteczne. Pomiar wilgotności wyjątkowo istotny okazuje się w przemyśle drzewnym, chemicznym, energetycznym, spożywczym, a także przy produkcji materiałów budowlanych. W jaki jednakże sposób dokonuje się go w zakładach, gdzie wszystkie procesy są wysoce zautomatyzowane? Jaka aparatura pozwala na kontrolowanie wilgotności w produktach?

Pomiar wilgotności materiałów sypkich i pozostałych produktów

Pomiar wilgotności jest jednym z kluczowych etapów procesu wytwarzania i magazynowania różnych dóbr. Wśród nich są wszelkiego rodzaju produkty sypkie – zarówno spożywcze (takie jak mąka, płatki ziemniaczane czy mleko w proszku), jak i te przeznaczone dla branży budowlanej (m.in. piasek, glina lub gips) oraz chemiczne (choćby proszki do czyszczenia powierzchni kuchennych i do prania). Poza tym urządzenie do pomiaru wilgotności jest stosowane w przemyśle drzewnym, a także w produkcji płyt kartonowo-gipsowych lub ceramiki.

Urządzenie do pomiaru wilgotności – jak to działa?

Urządzenie do pomiaru wilgotności dostępne jest w dwóch odmianach. Jedna z nich bazuje na fakcie, że od poziomu wilgotności zależna jest zdolność pochłaniania podczerwieni. Czujniki wilgotności tego typu umożliwiają bezkontaktową analizę, co jest szczególnie istotne w przypadku produktów sypkich. Inny typ to mierniki wilgotności funkcjonujące na zasadzie pomiaru względnej przenikalności elektrycznej materiału zmieniającej się zależnie od ilości wody. Takie mierniki umożliwiają dokonywanie pomiarów w sposób bezkontaktowy lub kontaktowy.