Jeśli potrzebujesz silnika DC, koniecznie sprawdź ultrarobotics.pl.
Mnóstwo przedmiotów, których używamy każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, małe bądź olbrzymie, te urządzenia odmieniły nasze życie, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak pracują te silniki.
Kto opracował i jakie podzespoły posiada silnik DC?
Zadaniem silników prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomal dwustu lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich opracowania, późniejszych ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego użycia w różnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Zénobe Gramme, Michael Faraday i Gaston Planté. Silniki elektryczne DC złożone są ze komutatora, nieruchomego statora, rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne i szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są powszechnie cenione za bezgłośne działanie, jak równieżfenomenalną niezawodność.
Gdzie wykorzystuje się silniki elektryczne DC?
Stwierdzenie, że silniki elektryczne na prąd stały są stosowane właściwie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są modułem sterowanych zdalnie samochodów oraz pociągów, czyli gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne podarujemy też naszym potomkom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej czy wydobywczej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ to one napędzają popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silników na prąd stały używają też hobbyści do tworzenia autorskich modeli z zakresu mechaniki i robotyki.
Choć silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach hobbystycznych lub z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od szanowanych producentów.
Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]
Polecane artykuły
Działanie wzmacniacza kanałowego
Potrzebujesz silników DC i serwonapędów? Sprawdź ofertę polskiego dystrybutora
Kable RTV do wszystkich instalacji