Dowiedz się wszystkiego o aktualnym kursie dolara.
W latach 80-tych każdy chciał mieć co najmniej parę dolarów, żeby udać się po sprawunki do Pewexu. Z kolei w latach dziewięćdziesiątych gromadzenie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło przejaw powodzenia w życiu zawodowym. Dziś znaczna część Polaków robi każdego dnia zakupy za dolary, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji oraz dostępności międzynarodowej dostawy przedmiotów z dużych światowych sklepów online. Nie dziwi więc to, że dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a kupić go da się nawet nie ruszając się z domu, ponieważ od szeregu lat w naszym kraju funkcjonują kantory internetowe, które wymieniają tę walutę po częstokroć bardziej opłacalnym kursie niż w instytucjach bankowych.
Dolar amerykański – informacje, które zaskakują
Określenie „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Tak nazywano czeskie monety zawierające 1 oz srebra. I w rzeczy samej początkowo środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty tej waluty, które przez wiele lat miały ogromną grupę przeciwników, weszły do obiegu dopiero w szóstej dekadzie XIX w. jako rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem bilonu. Mało kto wie, że banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z mieszanki włókien bawełnianych oraz lnianych z dodatkiem paru innych ingredientów, pozostających utajnione. Nie oznacza to jednak, iż banknoty dolarowe są bardziej trwałe – ocenia się, że niższe nominały funkcjonują w obiegu mniej więcej 4-5 lat, a banknoty o wartości 100$ – 9-18 lat. Zużyte banknoty są mielone, a wytworzony z nich materiał jest przekazywany przedsiębiorstwom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety pozostają w obiegu aż 30 lat, jakkolwiek są one też zwykle gubione, a nierzadko wręcz wyrzucane. Według analiz tak kończą rokrocznie przeszło 62 miliony dolarów w bilonie.
Kurs dolara – te dane znajdziesz na stronie kantoru online
Dolarem nazywa się kilka walut ale nie przeczmy, że jeśli mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który w dwa dziesięciolecia temu był najsilniejszą walutą świata i dopiero w tym wieku pomału tracił swoją pozycję. Jednak wymiana dolara w dalszym ciągu stanowi spory wycinek obrotów na rynku walutowym Forex. Osoby zainteresowane bieżącym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdym momencie sprawdzić jego wartość np. na stronie kantoru online, w którym kurs walut odświeżany jest w kilkusekundowych interwałach. Na dodatek, można tam zobaczyć historyczne notowania kursu dolara, jak również zestawić jego wartość z aktualnymi kursami innych światowych walut.
Polecane artykuły
Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT
Robot księgowy dla biur podróży
Krajowy System e-Faktur – podstawowe informacje