W tym miejscu odnajdziesz szczegółowe wiadomości dotyczące e-faktury.
System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie biznesmeni na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla biur rachunkowych
Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada ściśle ustaloną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML właściwie niewiele mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, jednakże dla właściwej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego rodzaju będzie doskonale czytelny. Fakt, iż faktury mają ujednoliconą strukturę powoduje, że obojętnie jakiego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to ważny krok naprzód głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez programy księgowe informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie wykluczają ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.
Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot VAT
Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy m.in. szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, są zwolnieni z obowiązku przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zawieruszą faktury (system zachowuje dane o nich przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w większym stopniu zapobiega patologiom w sferze podatku od towarów i usług, akcyzowego oraz dochodowego. Watro dodać, że nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania komercyjnej aplikacji do księgowania, lecz musi ona zostać zintegrowana z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]
Polecane artykuły
Prezent dla kilkulatka – co wybrać? Które prezenty przypadną do gustu maluchom
Przetwory z patisona na zimę: szybkie propozycje do słoika
Kawa z kardamonem – właściwości i przepis