Charakterystyka biopaliwa do kominków

Postanowiłeś o kupnie biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać pomieszczenia? W tym wpisie spróbujemy przybliżyć Ci najistotniejsze informacje, jakie warto znać o działaniu i wykorzystaniu płynu do biokominków.

Czym jest płyn do kominków?

Biopaliwo do kominków to substancja tworzona na bazie alkoholu, przede wszystkim etanolu. Biopaliwa z wysokiej jakości zawierają bioetanol, który produkowany jest z roślin, dzięki czemu są biodegradowalnym, odnawialnym paliwem, a na dodatek są całkiem bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W trakcie spalania się płynu nie wydziela się dym, a więc żadne substancje smoliste nie są wysyłane do atmosfery. Uwalnia się tylko para oraz dwutlenek węgla w bezpiecznej dla ludzi dawce. Jednakże z powodu emisji dwutlenku węgla nie można instalować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza bądź słaba cyrkulacja. Kupując płyn do kominków koniecznie sprawdźmy, czy jest zatwierdzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bo wtedy będziemy mieć pewność, iż produkt jest bezpieczny. Na zbiorniku biopaliwa powinny być wyszczególnione informacje o jego składzie, dlatego jeśli producent nie ujawnia owych danych, a jednocześnie nie widzimy nadmienionego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty charakteryzują się lepszą jakością, bowiem na ich cenę składają się koszty poniesione przez wytwórcę na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze rozpoznać płyn do biokominka niskiej jakości? W czasie jego spalania wydzieli się przykry zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Na jak długo wystarcza płyn do biokominków?

Biopaliwo do kominków spala się bezwonnie, jednakże istnieje wiele domieszek aromatyzujących, które można do niego dolać, aby emitowane podczas jego wypalania ciepło rozniosło po mieszkaniu też wybraną przez nas woń. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa starcza się od trzech do sześciu godzin, jakkolwiek tempo spalania jest zależna przeważnie od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można regulować. Paliwo do biokominka najczęściej można zamówić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeśli posiadamy duży biokominek, którego głównym zadaniem ma być ogrzanie pomieszczenia, będziemy musieli urządzić się w większe ilości płynu. Jeżeli natomiast biokominek ma służyć jako dekoracja i korzystamy z niego okazjonalnie, lepiej wybrać zbiorniki o małej pojemności. Pamiętajmy, że płyn do biokominków to produkt zapalny, zatem najlepiej posiadać w domu tylko taką ilość jaka jest potrzebna do bieżącego wykorzystania.