Garść informacji o tablicach kredowych i ich zastosowaniu

Zielona tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 12, 40 czy 80 lat. To dlatego, że jest to obiekt stosowany w procesie nauczania od co najmniej dwustu lat i zdaje się, iż jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć także inne zastosowania.

Kilka słów o historii tablic kredowych

Na wstępie należy podkreślić, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Z czasów szkolnych większość pamięta głównie te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo wykonywano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od początku XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale oczywiście nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w dwóch kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej wyróżnia się wyższą kontrastowością, stąd dobrze jest montować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są powoli wypierane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym flamastrem).

Jak można użyć tablicę kredową w mieszkaniu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnym kolorze, to również doskonały dodatek dekoracyjny w mieszkania. Świetnie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne creda czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest możliwość okresowej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko kolorowej kredy to koszt maksymalnie 6-9 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z harmonogramem prac domowych, które muszą zrealizować w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można również zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z kolegami z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry.