Jak sprawić, by dziecko czytało więcej? Poleć mu książki dla nastolatków

Więcej o książkach dla młodzieży na https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Dzieci urodzone w XXI wieku mają coraz rzadziej kontakt z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybierze głównie szybką rozrywkę na komputerze, w smartfonie bądź w telewizorze, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, gdy jest to zadana lektura szkolna. I też z powodu obowiązku czytania starszych tekstów literackich dla szeregu licealistów czytanie dla przyjemności stało się dalekim konceptem.

Literatura młodzieżowa – historie dla młodego pokolenia czytelników

Licealiści nie nie powinni ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Wydawana jest sporo literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy rozważają problemy i opowiadają historie interesujące dla młodej generacji czytelników. Ten rodzaj literatury otrzymał swoją nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to fikcja kreowana dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Historie dla nastolatków sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, fantastyka naukowa i horrory. Jednak cechą wspólną tych publikacji jest odwołanie się wprost do typowych doświadczeń młodych ludzi. Publikacje te piszą więc o odkrywaniu swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami, nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszym zauroczeniu i odnajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla nastolatków pomaga nastolatkom poczuć, iż inni też borykają się jednakowymi życiowymi zawirowaniami przez tych parę burzliwych lat dojrzewania.

Czemu warto namawiać młodzież do czytania literatury dla nastolatków?

Polecamy proponować młodzieży interesującą ją literaturę, gdyż zaktywizowanie w nich pragnienia czytania dla zabawy z biegiem lat daje niemało korzyści. Dziecko, które regularnie oddaje się lekturze operuje szerszym słownictwem i dobrze radzi sobie z ortografią i gramatyką, co stanowczo upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Lecz poznawanie dylematów innych osób w podobnym wieku to także sposób na lepsze zrozumienie siebie, prywatnych pragnień oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co kluczowe, rodzice nigdy nie powinni szydzić pasji dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej sięga po opowieści o kosmitach lub wampirach nie mówcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu je eksplorować!

Kontakt z firmą:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa