Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Chcesz zamówić kantar skórzany? Powinieneś odwiedzić ten adres

Kantar to powszechnie używany element uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie bardzo rzadko się rozstają. Tym samym musi on być dopasowany do kształtu i wielkości głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem wybrać stosowny kantar dla konia? Na jakie jego atrybuty wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy, a może taśmowy – który lepszy dla zwierzęcia?

Na rynku dostępne są różne warianty kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe oraz sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są rekomendowane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy bądź skórzany. Jeszcze większą wygodę zapewniają kantary podszywane – na przykład naturalnym albo sztucznym futrem, które można zdjąć celem konserwacji. Taki kantar świetnie chroni przed powstaniem obtarć, a równocześnie pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla koni arabskich?

Kantary dla koni produkowane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie między innymi dla koni fryzyjskich, holsztyńskich, półkrwi arabskiej oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie lub shire) i większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).

Kontakt z firmą:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]