Przetwory ekologiczne ze zdrowych upraw – czym się charakteryzują?

Jeśli szukasz eko żywności, odwiedź tę stronę.

Od prężnego rozwoju przemysłu żywieniowego, który obserwujemy od zeszłego wieku, wyroby konsumowane przez nas każdego dnia zaczęto często nasycać różnorodnymi substancjami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz wraz z rosnącym zainteresowaniem odbiorców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć oddziaływanie na ich samopoczucie, ostatnio coraz częściej szukają oni towarów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Ekologiczna żywność – rośliny kultywowane z zachowaniem wszystkich norm rolnictwa ekologicznego

By konkretny wyrób sprzedawany w naszym kraju mógł mienić się „eko”, musi spełnić wiele warunków. Żywność eko oraz artykuły z niej sporządzone muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty nadawane przez uprawnione do tego laboratoria. Podstawowym jednak atrybutem spożywczych artykułów eko jest to, iż zastosowane do ich przyrządzenia owoce oraz warzywa hodowano według najważniejszych reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie stosowali chemicznych nawozów ani środków ochrony roślin, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale które też szkodzą środowisku. Niektóre wszak nawozy wywołują odkwaszenie gleby bądź zanieczyszczają wody gruntowe, a opryski upraw silnymi pestycydami nierzadko skutkują obumieraniem pożytecznych owadów. Z kolei ekologiczna uprawa powoduje, że warzywa oraz owoce cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, że mniej tych substancji dostanie się do ciała ich konsumentów.

Co musi być umieszczone na etykiecie zdrowej żywności eko

Przetwory ekologiczne są poddawane ciągłej kontroli na wszystkich etapach produkcji, w tym także w trakcie przechowywania i przewozu. Co istotne, jeśli przetwór spełnia warunki, jego wytwórca obok typowych informacji między innymi o warunkach składowania, możliwych alergenach, wadze netto, miejscu pochodzenia składników i dacie trwałości, musi też bezwzględnie wskazać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej dany artykuł i zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli białe gwiazdy tworzące w kształt liścia. Poszukując ekologicznych przetworów należy więc czytać dokładnie etykiety produktów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o posiadanych certyfikatach.

Kontakt z firmą:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]