Susz konopny – produkcja i charakterystyka

W sklepach konopnych, prócz popularnych olejów z CBD, można kupić także susz. Licznym konsumentom nazwa oraz wygląd tego produktu błyskawicznie kojarzy się z zakazaną prawem rośliną psychoaktywną. Jednak susz konopny dopuszczony do handlu w naszym kraju, tak jak oleje, zawiera głównie kannabidiol, a nie THC (ilość tego związku – zgodnie z obowiązującymi przepisami – nie może wykraczać poza 0,2%).

Susz konopny – pozwolenia konieczne do uprawy konopi przemysłowych

Susz konopny wytwarzany jest z kwiatów oraz liści konopi, dopuszczonych do oficjalnej hodowli. Do 2020 r. w Polsce wpisanych do rejestru zostało aż 9 gatunków takich konopi włóknistych (to między innymi konopie Białobrzeskie, Tygra czy Sofia), a sama ich uprawa spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem wśród rodzimych rolników, niejednokrotnie stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie włókniste hoduje się dla kilku sektorów przemysłu, między innymi celulozowo-papierniczego czy kosmetycznego, aczkolwiek podlega to państwowej kontroli, co znaczy, że rolnik czy też inwestor postanawiający przystąpić do ich wysiewu musi najpierw otrzymać odpowiednie zezwolenie z urzędu miasta bądź gminy. Prócz tego, przetwarzanie konopi przemysłowych możliwe jest jedynie za zgodą właściwego terytorialnie marszałka województwa. Walorem konopi siewnych jest to, że można hodować je na uprawach krytych, jak i outdoorowych, ale także i na scalających oba te światy uprawach w szklarniach.

Charakterystyka oraz użycie suszu konopnego

Czemu wytwarzanie suszu konopnego zyskuje popularność w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi przemysłowych, z których otrzymuje się susz konopny, zawierają nie tylko wiele kannabinoidów (CBN czy CBDa), ale również olejki eteryczne (jak np. Limonen oraz Mircen), które dają poszczególnym ich odmianom silnie wyczuwalny, rozpoznawalny aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi siewnych dodawane są do wielu produktów kosmetycznych i spożywczych.

Powszechnie uznaje się, że kannabinoidy mają duży wpływ na organizm człowieka, a za sprawą tego, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można zastosować jako suplement terapii wspomagający zmagania z reumatyzmem, napadami lękowymi, bólami mięśni i poniektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. choroba Alzheimera. Sporo informacji o wpływie, jak również dawkowaniu tych substancji, można odnaleźć między innymi w wynikach badań naukowych zgromadzonych w bibliotece National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.