O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy górskie?

Wejdź tutaj, jeśli interesuje Cię najkorzystniejsza oferta wypraw w góry

Coraz więcej osób spędza swój wolny czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Poszukują nowych wyzwań – ich pragnieniem stają się wycieczki w coraz wyższe góry. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty leżące w oddalonych od naszego kraju miejscach stają się aktualnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się zorganizować?

Dzisiaj przed zwolennikami górskich wypraw otworem stoją nie tylko polskie i słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc), ale również najwyższe wzniesienia Meksyku, Afryki czy Azji. Bez wątpienia dużym udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest funkcjonowanie na krajowym rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Elbrus czy Kazbek. Oczywiście pomoc agencji mnóstwo usprawnia, ale jej pracownicy nie wejdą na szczyty za nas. Wymagana jest wysoka sprawność fizyczna, która pomoże nam wytrzymać długą wędrówkę z bardzo masywnym, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem ze specjalistycznym sprzętem i odpowiednią do warunków górskich odzieżą.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawiane są uczestnikom?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział w wyprawie górskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w podobnych do tego rodzaju wyprawach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem czy poruszania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które należy bezwzględnie spełniać. Nie wolno zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Liczy się zatem doświadczenie pracy w zespole. Podczas wyprawy górskiej konieczne jest pełne dostosowanie się do decyzji podejmowanych przez lidera grupy.

Kontakt z firmą:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]