Czego dowiemy się na kursie z ochrony danych osobowych?

Pierwszym oficjalnym dokumentem w Polsce, jaki dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również obecnie określa ona ten termin oraz omawia, jak powinniśmy z nich korzystać. Według ustawy dane osobowe to wszystkie informacje, jakie pozwalają na rozpoznanie danego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować można zatem wiek, nazwisko i imię oraz adres, ale również te określane jako dane wrażliwe – między innymi wiadomości o stanie zdrowia, możliwych sprawach sądowych oraz wyznaniu. O ich ochronę warto zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki internetowi ich zdobycie oraz przetwarzanie okazuje się banalnie proste.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu firmy. Jedne obracają jedynie danymi ich współpracowników, inne natomiast mają dojście także do danych klientów. We obu przypadkach specjaliści, którzy się z nimi stykają muszą ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im ochronę. Jest to naprawdę istotne, ponieważ po stwierdzeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć poważne sankcje – po pierwsze pieniężne, ale w skrajnych sytuacjach także pozbawienia wolności.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – jak wygląda

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich specjalistów zarządzających takimi danymi – są to m. in. pracownicy do spraw rekrutacji, składnic akt lub HR. W jego cenę wliczone są również broszury dydaktyczne, dzięki którym kursanci szybciej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować ochronę informacji, kursanci dostają właściwe świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu – zwykle zamykane są w tym samym dniu.