Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Zajrzyj w to miejsce i dowiedz się, jak zamówić badania psychotechniczne Bielsko

Na sytuację na drogach w największej mierze rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl prawa muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat parę słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest postrzeganie szybkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]