Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

Badania operatorów Bielsko Biała - usługi dla Ciebie

Gdy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Konieczność ich wykonania ten przepisy nakładają też na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych pojazdów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Ustawa dokładnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Poza tym, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i z tego powodu przeprowadzanie tego typu testów jest tak ważne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie zmierzchowe, a także poziom koncentracji, zdolność oceny odległości i prędkość reakcji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, stosowana jest także specjalna aparatura. Zwykle nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku badanego. Zwykle są to 3-4 lata, zaś dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]