Na czym polegają badania psychologiczne kierowców

Badania psychologiczne Bielsko Biała - poznaj więcej szczegółów o tych usługach

Badania psychologiczne mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale też poznania cech psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia określonych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, bardzo często bardzo się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę strach ma wielkie oczy. Całość badań zbudowana jest z testów osobowościowych, testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji, wywiadu psychologicznego i testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Ujmują między innymi neurotyzm, psychotyzm i intro- oraz ekstrawersję. W wypadku testów aparaturowych specjalista sięga po aparat krzyżowy, stereometr, wirometr, miernik czasu reakcji i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny tylko pamiętać, aby zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D1, D i D+E. Przechodzić muszą je też osoby, które chciałyby wykonywać zawód instruktora i egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych, a także kierowców taksówek. Trzeba podkreślić, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna w zależności od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im tylko raz.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]