Szacujemy koszt druku 3D. Które czynniki wpływają na cenę?

Drukowanie 3D cennik. Dowiedz się więcej na cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/.

Opcja zlecenia druku 3D dowolnej makiety, prototypu bądź podzespołów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu redukuje koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamiarem firmy jest seryjna produkcja, najczęściej decyduje się ona na nabycie własnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je profesjonalistów. Tymczasem jeżeli w grę wchodzi wytwarzanie elementów o niewielkim nakładzie czy też konieczność przygotowania modelu 3D jest sporadyczna, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy opracowaniu planu projektu pojawia się nie raz pytanie: jak obliczyć cenę druku 3D?

Czynniki wpływające na koszt druku 3D?

Na ostateczny koszt wydruku 3D ma wpływ sporo czynników. Zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada przygotowany do druku plik we właściwym formacie (czyli STEP czy też STL), dzięki któremu można orientacyjnie określić koszt realizacji zlecenia. Częstokroć podmiot zlecający przygotowuje zaledwie fizyczny model lub szkic projektowy. To sprawia, że cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu konieczności przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, ewentualnie przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego przedmiotu z użyciem skanera 3D. Kolejne czynniki, które znamiennie wpływają na końcową cenę wydruku to, oczywiście, dobór samej techniki druku, jak również materiałów, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest także to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to przede wszystkim od tego, czy wydruk ma mieć procentowe czy pełne wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (np. wygładzenia czy impregnacji).

Jak skalkulować koszt druku 3D?

Nie można celnie wyliczyć ceny druku 3D bez uprzedniego kontaktu z wykonawcą, u którego któremu zamierzamy złożyć zamówienie. W tym celu należy przesłać jej plik do ewaluacji albo, jeśli nim nie dysponujemy, skorzystać z formularza i starannie opisać specyfikę zamówienia. Wyliczenie ceny druku 3D przygotowywane przez firmę CADXPERT jest bezpłatne. Eksperci CADXPERT służą także pomocą przy wyborze tworzywa i najodpowiedniejszej techniki druku.

Kontakt z firmą:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]