łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów na koła można kupić?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach osobowych, ciężarowych, terenowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Kontakt z firmą:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]