Badania wysokościowe – bądź bezpieczny podczas pracy na wysokości

Poznaj więcej szczegółów o badaniach wysokościowych Bielsko na www.testypsychologiczne.com.pl

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej trzy metry ponad gruntem bądź podłogą. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale także pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych zawodów. Jak wyglądają takie badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami BHP powinna być wykonywana z użytkowaniem odpowiednich akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, dlatego badania wysokościowe mają na celu niedopuszczenie do jej wykonywania osób, dla których może wiązać się z zagrożeniem. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, uskarżające się na zaburzenia równowagi bądź wykazujące problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi więc kompletna diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą) oraz neurologii. Badania wykonuje się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. W trakcie badań można również zdiagnozować kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokościach, ich przeprowadzenie jest więc szczególnie istotne. Nie należy obawiać się, że niezbędne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, bo jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe należy wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, że podczas wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego rodzaju trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast przeprowadzać je każdego roku.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]