Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te metody leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi dentysta chirurg?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują niemiłe odczucia. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.