Kwestia zanieczyszczenia atmosfery dotarła już do świadomości zwykłego Polaka i sporadycznie jest lekceważona. Mieszkańca Polski mają świadomość, że czystość powietrza, którym każdego dnia oddychamy, ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Aczkolwiek dopóki nie zostaną zastosowane systemowe rozwiązania, każdy jest zmuszony samodzielnie zadbać o swoje samopoczucie, na przykład poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość w polskich sklepach

Im bardziej zurbanizowany region, tym większe jest ryzyko obecności dużej kondensacji pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Na rozwój wielu chorób płuc narażeni są zwłaszcza rezydenci większych miejscowości oraz terenów w sąsiedztwie zakładów przemysłowych wypuszczających do atmosfery pokaźne ilości pyłów zawieszonych. Codzienne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczące zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania pyłów na zdrowie. Oczyszczacze powietrza szeregu renomowanych producentów, jak np. Wood’s, Cado czy Airdog, od lat obecne są w asortymencie polskich sklepów, toteż nie jest to w tym momencie nowość na rodzimym rynku. Co ważne, poza filtrowaniem z atmosfery zanieczyszczeń, nieraz posiadają one także inne użyteczne funkcje.

Nawilżanie i detekcja dwutlenku węgla – dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza występują w kilku rozmiarach, dlatego bez problemu znajdziemy sprzęt najlepsze do określonej kubatury pokoju. Oczyszczacze są stosunkowo nieduże, dlatego swobodnie daje się je przenosić pomiędzy pomieszczeniami. Nie licząc usuwania z powietrza pyłów PM2.5 i PM10, wyłapują one dodatkowo drobnoustroje oraz grzyby, które mogą wywoływać liczne reakcje alergiczne lub choroby, jak również szkodliwy formaldehyd. Wiele oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża i jonizuje cząsteczki powietrza, co tworzy w domu rześką atmosferę, a równocześnie przynosi mocniejszy sen. Część urządzeń posiada też detektory ostrzegające o wysokim stężeniu CO2. Korzystanie z oczyszczacza powietrza poleca się w szczególności osobom cierpiącym na alergie.