Czym zajmuje się urologia?

Dowiedz się więcej o urologu w Krakowie prywatnie.

Konsultacja z urologiem powoduje u wielu pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezwykle krępujące, co skutkuje tym, iż pacjenci, którzy zauważyli u siebie alarmujące przejawy choroby, często zwlekają przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowego.

Masz problemy z oddawaniem moczu? Zgłoś się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu protein. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać mnóstwo różnorodnych objawów, które nierzadko są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, iż same miną. Na jakie zatem oznaki należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na badanie urologiczne? Są to przede wszystkim jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, czyli pojawienie się w nim krwi lub ropy, jego ciemniejsze zabarwienie czy spienienie, ale także przerywany strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy bywają także mniej wyraziste, np. obrzęk stóp, nadciśnienie tętnicze i ból w okolicy podbrzusza lub pleców. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, tym samym panowie winni zgłosić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na prąciu lub jądrach. Wypada też odnotować, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza urolog?

Pacjenci zwykle zgłaszają się do poradni lekarza urologii w celu wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego organu), otrzymania porady odnośnie wazektomii, jak również leczenia wodniaka jądra, stulejki czy też torbieli nerek. Urolodzy codziennie przeprowadzają również wiele skomplikowanych zabiegów, jak np. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]