Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Implanty stomatologiczne to najlepszy sposób na pozbycie się braków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku braku jednego zęba, jak i ogólnego bezzębia. Ich najważniejszymi zaletami są stosunkowo łatwa pielęgnacja i naturalny wygląd – implant stomatologiczny, a tak naprawdę jego korona, wygląda zupełnie jak naturalny ząb. Ich założenie jest także mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli założenie pełnej protezy lub mostu – nie ma potrzeby szlifowania przyległych zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ten proces i jak należy się do niego przygotować.

Implanty stomatologiczne – fazy terapii

Zabieg wstawienia implantów zębów rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Poza nim istotne jest też pozytywne nastawienie i opanowanie strachu. W następnej kolejności dentysta nacina dziąsła. To pozwala na dotarcie do kości i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu wykorzystuje się metody piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To najbardziej skomplikowany etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i precyzji. Precyzja konieczna jest też przy umieszczeniu implantu zęba w kości. Kiedy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a środki znieczulające

Proces wszczepienia implantu stomatologicznego rodzi u części pacjentów obawy związane z potencjalnym silnym bólem doświadczanym w trakcie zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest całkowicie bezpodstawny. Obecnie implantologia dysponuje niezwykle efektywnymi lekami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie podatni na odczuwanie bólu mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie eliminującego możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.