Jak przebiega biopsja prostaty?

Więcej o biopsji fuzyjnej prostaty.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wielkością i formą orzech włoski. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważka jest jej regularna kontrola. Pozwala to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, a także odpowiednio wcześnie wykryć niebezpieczne zmiany rakowe. Trzeba podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego ewentualnego powstania.

Kłopoty oddawaniem moczu i wzwodem – niepokojące symptomy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, kłopoty ze wzwodem i wytryskiem, problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju raka. Żeby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia w tym samym czasie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym przeciętnie około pół godziny. Ponadto pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, tym samym pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona praktycznie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, wszczepione zastawki serca czy niska krzepliwość krwi. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]