O przyczynach bólu kręgosłupa i jak z nim walczyć

Sprawdź więcej informacji o bólu krzyża na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html

Nawracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami pomału staje się codziennością dla znacznego procenta społeczeństwa. Dziś jest to przypadłość, której doświadczają nie tylko osoby starsze. Praca za biurkiem powiązana z małą aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego rodzaju doświadczają także młodsze osoby.

Źródło bólu pleców

Ból pleców może mieć kilka źródeł. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym często powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także sygnalizować powstawanie zmian reumatycznych bądź schorzeń organów wewnętrznych, dlatego jego leczenie rozpoczyna się m.in. od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Natomiast ból między łopatkami, jak również ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest rezultatem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni albo więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego przykładowo przenoszeniem ciężkich obiektów czy złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest ignorowany, bo znika po odpoczynku, niemniej jednak może on być sygnałem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa też konsekwencją rozmaitych stanów zapalnych lub urazów nierzadko tak znikomych, że wracamy do nich myślą dopiero w czasie rozmowy z lekarzem.

Nie lekceważ bólu kręgosłupa

Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i należy jak najszybciej zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest on w stanie orientacyjnie rozpoznać typ oraz przyczynę bólu, a w dalszej kolejności skieruje do odpowiedniego specjalisty, który wybierze efektywną formę leczenia. Nie można jednak czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. Nawet jeżeli kręgosłup dotychczas nie sprawiał problemów. W tym celu doktorzy zalecają regularny ruch, dbanie o właściwą wagę, jak również pamiętanie o należytym ułożeniu ciała np. podczas pracy przy komputerze. Naprężone mięśnie karku i grzbietu można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też za sprawą urządzeń do wibroterapii. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co łagodzi ból przeciążeniowy, a także stymuluje cyrkulację limfy i krwi.

Kontakt z firmą:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]