O terapii laserem frakcyjnym

Blizny pooperacyjne czy rozstępy na skórze to znamiona, których nie zawsze można zamaskować. Nierzadko są przyczyną braku pewności siebie, co może znacznie wpływać na nasze życie. Do ich redukcji we współczesnej medycynie stosuje się laser frakcyjny, dzięki któremu można odtworzyć i wygładzić skórę.

Na które części ciała można zastosować laser frakcyjny?

Laser frakcyjny używa się w medycynie estetycznej w bardzo szerokim aspekcie, na przykład do redukcji plam starczych i blizn po ospie, usunięcia “lwiej zmarszczki” czy poprawy owalu twarzy. Terapii laserem frakcyjnym można zatem poddać wiele obszarów ciała: twarz, szyję i dekolt, brzuch, a nawet plecy. Warto jednakże zaakcentować, iż są pewne przeciwwskazania do przystąpienia do zabiegów laserem frakcyjnym – nie przeprowadza się ich u kobiet w ciąży i osób, u których zdiagnozowano nowotwór skóry. Trzeba mieć również realistyczne wymagania w stosunku do terapii laserem frakcyjnym – nie każdy rozstęp czy bliznę uda się całkiem usunąć, podobnie jest z usuwaniem zmarszczek. Pacjent musi być również świadomy, iż o ile redukcja rozstępów i blizn laserem frakcyjnym przynosi trwałe rezultaty, o tyle lifting laserowy na długi czas odmładza skórę, ale nie zahamuje naturalnego procesu starzenia.

Działanie lasera frakcyjnego – pobudzanie produkcji kolagenu w skórze

W trakcie zabiegu wiązka lasera frakcyjnego wytwarza tysiące niezauważalnych gołym okiem nakłuć, w wyniku czego odparowuje wodę w tkance skórnej. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek pacjent wciąż może czuć pieczenie skóry. Zastosowanie lasera stymuluje wytwarzanie kolagenu w tkance skórnej, co w rezultacie ją odmładza, ujędrnia i wygładza. Efekty daje się zauważyć już po pierwszym zabiegu, lecz z reguły do kompleksowej redukcji blizn i zmarszczek nieodzowna jest repetycja zabiegu jeszcze 2-3 razy z zachowaniem kilkutygodniowych odstępów niezbędnych do wygojenia się skóry, bowiem okres odnowy tkanki po zabiegu laserem frakcyjnym trwa 7-14 dni. W okresie po zabiegu należy we właściwy sposób dbać o skórę, a o wszelakich wytycznych poinformuje pacjenta lekarz.