Stomatologia mikroskopowa – leczenie kanałowe

Martwica, zapalenie miazgi, daleko posunięta próchnica, złamanie zęba czy też nieodzowność przygotowania korzenia do protezownia – te stany łączy fakt, że na ogół w ich wypadku sięga się po leczenie kanałowe. Chociaż zabieg ten u większości pacjentów wywołuje dreszcz grozy, w rzeczywistości nie należy się obawiać tej terapii. Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i efektywnymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie także największych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.

Etapy leczenia kanałowego

Wstępny etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i usunięcie z niego zmienionej chorobowo miazgi. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne oraz nerw, zatem leczenie kanałowe wymaga użycia efektywnego środka znieczulającego. W następnej kolejności przeprowadza się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to wypełnienie kanału zębowego cementem szkło-jonomerowym, ceramiką, materiałem kompozytowym bądź metalem szlachetnym.

Wybierz dobrego stomatologa do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie dentystycznym. Warto w związku z tym wybrać dobrego specjalistę, który go zrealizuje. Gwarancją tego, że zabieg będzie skuteczny są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Metoda ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu transmitującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa umożliwia dentyście głębokie oczyszczenie, a następnie szczelne wypełnienie kanału, co spowoduje, że kolejne zabiegi nie będą już potrzebne.