Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Zajrzyj na voigtklinikaoka.pl, aby otrzymać informacje dotyczące stożka rogówki Kraków.

Stożek rogówki to dolegliwość, która w dużym stopniu ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia i może być przyczyną kolejnych chorób oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach współistnieje z innymi chorobami oczu

Rogówka to przezroczysta część oka, która mocno koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak posiada mnóstwo receptorów bólu. Mniej więcej w trzecim dziesięcioleciu życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w środkowej części. Jest to następstwem osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje miopię oraz miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się także na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się też widzenie podwójne. Stożek rogówki niejednokrotnie współistnieje z innymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie choroba jest prostowana przy użyciu okularów bądź soczewek kontaktowych, później jednakże potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – skuteczne zabiegi

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pośrednictwem przeróżnych zabiegów medycznych. Dzisiaj najefektywniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Najlepsze efekty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie niezborności czy też miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który całkiem zlikwiduje wadę wzroku.

Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]